Slovenská zotrvačnosť

Autor: Martin Kuľhavý | 14.9.2013 o 9:05 | (upravené 14.9.2013 o 9:13) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  343x

Náš svet nám prináša kopu možností, ktoré bez váhania využívame, žijeme vo svete, kde máme šancu rozhodovať o zástupcoch moci, ale nemáme páku na jej priebežne ovplyvňovanie, veľa sme prejedli a ešte viac stratili. Žijeme v komplikovanom svete , ku ktorému nenachádzame pochopenie.Kam až dokážeme zájsť a kedy to skončí?

Naše životy nie sú jednoduché, sme frustrovaní, unavení, utápame svoje sny a svoje ciele na dne pohára s borovičkou. Situácia a zamestnanosť sa nezlepšuje a dlhodobo sa zlepšovať ani nebude, pociťujeme krízu autorít a zlyhávanie systému, za systém však nemáme náhradu a absencia sedliackeho rozumu si veľmi rýchlo vyberie svoju daň.

Snaživci , ktorý začali podnikať v dobe, keď sa Slovensko bolo ešte šedivé a disponovalo podnikateľským panictvom sa už veľmi rýchlo dostávajú na dno svojich možností a síl. Zárabali peniaze a hneď ich aj utrácali v domnení, že žičlivá doba bude pokračovať dlhý-predlhý čas. Neskúsenosťou miestnych podnikateľov bola zapríčinená nepripravenosť na čas krízi a čas pôstu.

Kríza však nastala a azda nikto nečakal, že bude taká rozsiahla a narobí škody, z ktorých sa nebudú môcť vyhrabať možno až desať rokov. Kríza v ziskoch ich zasiahla v tom najcitlivejšom mieste. Začala sa odvykacia finančná kúra a kto nemá našporené zaručene skončí. Jedna vec je jasná našporené nemajú a požičivať si už dlho nebudú.

Firmu začnú (u veľa prípadov je už tento obraz realitou) doplácať na platobnú nedisciplinovanosť, každý dlhuje každému a všetci niekomu. Faktúry po splatnosti sú už realitov. Nastáva obdobie nedôvery v obchodných partnerov, neistôt a podozrení. Peniaze na faktúrach su už len fiktívne, pretože sa nesplatili z predaja produktu, alebo služby a sú minuté niekde na dovolenke v Turecku.

Dlhodobo je táto situácia neudržatelná a začne sa rúcať, najrýchlejšie by to bolo ak prvá vypovedá výroba, s ňou by automaticky a veľmi rýchlo skončila aj sieť odberateľov, tí šikovnejší by sa obrátili na nových, ale zmenili by tým svoju ponuku a to so sebou prináša aj odchod určitej skupiny verných zákazníkov, či by to prinieslo aj nových je pravdepodobné už menej.

Druhá varianta a tá by bola asi bolestnejšia je, že by to začalo maloobchodnými predajňami, ktoré by nezvládali už ťahať platenie zamestnancov a nákladov na svoju firmu. Začalo by sa prepúštaním, tým len zväčšovaniu problému kúpyschopnosti obyvateľstva a v neposlednom rade k chudobe. Táto situácia je na spadnutie. Platiť peniazmi, ktoré nemáte a už ani nemáte šancu si ich popri ušetriťje neudržatelná. Zväčšovanie odvodového zaťaženia, je len akým si urýchlením procesu. Chodíme do práce a zarábame smiešne zárobky, aby sme žili život v ktorom nie sme štastní, čo je však horšie, ešte máme byť za to aj vďační, že je nám to umožnené. Prísť o prácu? - na vaše miesto je už pripravených ďalších 10 ľudí. (otrepaná fráza, ktorá je totožná s realitou)

Strácame prehľad v komplikovanosti systému a preto nedokážeme jasne formulovať riešenia. Stále čakáme, že to za nás niekto vyrieši. Nevyrieši. Príde pád. Spoločensky zabehnutý systém sa už hýbe len zotrvačnosťou, plyn už nemá kto pridať. Bude to bolestné, ale potrebné. Systém života, na ktorý sme zvyknutí konči. Optimisti nech veria, že systém zotrvačnosťou len nahráva čas, ktorý je potrebný pre ochranu našich záujmov, ja však v toto neverím. V dobe keď zachraňujeme banky, teda svojimi peniazmi ochraňujeme svoje peniaze sa tomu veriť ani nedá..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?