Študenti na "vidieckych" a iných univerzitách

Autor: Martin Kuľhavý | 18.2.2011 o 12:08 | (upravené 18.2.2011 o 13:09) Karma článku: 14,87 | Prečítané:  3768x

Sedím si v autobuse minulý rok ako poslucháč štvrtého ročníka na katedre Telekomunikácií a multimédií, Žilinská univerzita (Vysoká škola dopravy a spojov). Vedľa mňa si prisadla slečna a k nej pristúpila predpokladám mladá žena, mohla mať tesne po tridsiatke. Začali sa rozprávať  - nedalo sa nepočuť a preto aspoň v krátkosti zreprodukujem o čom to celé bolo:

 

Mladé dievča podľa toho čo rozprávala mala ukončenú strednú školu a rok bola zaradená v pracovnom procese. „Vieš chcem ísť na výšku, ale matika mi nejde, biológia, chémia tiež nie a dejepis ma nebaví na to nemám hlavu, niečo ľahké čo zvládnem aj ja“ – po tejto vete mi robilo dosť značné problémy sa nezapojiť kedže vo mne splanul oheň , ktorý volál po tom aby som tej mladej dievčine jasne naznačil, že vysoká škola nieje pre každého a netreba mať vyššie ambície ako schopnosti.

 

Vysokoškolský systém má dva základné problemy:

1) vysokú školu už pomaly vyštudujete aj v Komiatnej

2) študenti chcú titul, nie vzdelanie –

 

Tak čo? Vyberiete si? – ak som na nejakú školu zabudol možno ju nájdete tu: http://www.vssladkovicovo.sk/rektorat/uvod/

 

Podľa zoznamu teda čisto matematicky to vychádza takto:

22 škôl z toho 16 univerzít –

 

Akadémia ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika

Akadémia Policajného zboru v Bratislave

Akadémia umení v Banskej Bystrici

City University

Ekonomická univerzita v Bratislave

Katolícka univerzita v Ružomberku

Prešovská univerzita v Prešove

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Technická univerzita v Košiciach

Technická univerzita vo Zvolene

Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne

 

Trnavská univerzita v Trnave

Univerzita Komenského v Bratislave

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Univerzita P.J. Šafárika v Košiciach

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

Vysoká škola múzických umení v Bratislave

Vysoká škola výtvarných umení

Žilinská univerzita v Žiline

 

Skúška za zápočet a zápočet za nič – ale pssst, už to zakamuflovali –zápočty sú zrušené.O tom, že vysokoškolský systém je nastavený zle, o tom sa baviť nemusíme, školy sú firmy, disponujú ohodnotením UNIVERZITA, pritom ich školy sa od kotolní líšia len tým „vznešením názvom“  nad dverami, Magisterskí študenti nedosahujú ani vedomosti na úrovni absolventov stredných škôl v minulosti. Preto sa pýtam páni terajší a budúci ministri školstva a predsedníčky a predsedníci vlády (teraz a do budúcna): Netreba akreditáciu vykonať trošku inak ako Ficko-SNS –Nikolaj. Dlhotrvajúce problémy sa neriešia a stagnujú, ak budú školy platené podľa počtu študentov dosiahneme iba to, že aj náš sused čo na základnej škole prepadával chodí autobusom v neďeľu do Ružomberka za vzdelaním, ktoré ak sa troška posnaži zvládne za rok aj tuto môj spolusediaci – volá sa Dunčo, má 3 roky a už poslúcha na sadni a ľahni. Týmto spôsobom len utláčame elitu a ľudí na vysokých školách, ktorí vedia, možu dokázať ak im dáme možnosť,  ale dá sa to v prostredí kde sa na vašom chrbte zvezie ešte viac ako polovica polopriemerných študentov, 3 skúšky za deň, ohodnotene 2 až 3 kreditmi, je to smiešne, trápne a za chvíľu nám to padne na hlavu, pokiaľ sa niekto tam hore neodhodlá urobiť s priemernými a polopriemernými študentami koniec. Ale kto, hlupák má taký istý hlas vo voľbách ako tí, ktori týchto hlupákov nechcú mať za spolužiakov a verte, že tých polopriemerných je vždy viac, pokiaľ sa im bude prispôsobovať a bude im umožnené študovať systémom (niečo ľahké čo zvládnem aj ja –mne sa nechce učiť) nebudeme mať na kvalitné vzdelanie ani nárok, veď sme im to dovolili.

Však človek čo chodí 20 rokov do práce v tom už nebude mať prehlad, svoje decko predsa zapíše na univerzitu,je šikovné a zrazu mu to tam ide a na strednej ledva prechádzal, kto by to do neho povedal.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?